Komunikat w sprawie III posiedzenia Krajowej Rady PZD w dniu 9 czerwca 2020 r.
Wprowadzenie w kraju stanu epidemii uniemożliwiło odbycie zwołanego na dzień 12 marca 2020 roku posiedzenia KR PZD. Z tego powodu nie mogły zostać podjęte bardzo ważne decyzje dotyczące przyszłości Związku.
Komunikat Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców z dnia 10 czerwca 2020 roku w sprawie przygotowań do walnych zebrań sprawozdawczych w ROD w 2020 roku.
Wszystkie struktury Polskiego Związku Działkowców przywiązują dużą wagę do przygotowania i przeprowadzenia walnych zebrań sprawozdawczych w ROD, bowiem jest to najwyższy organ w ROD podejmujący najważniejsze decyzje dla funkcjonowania i przyszłości każdego ogrodu.
Komunuikat Krajowego Zarządu PZD z dnia 10 czerwca 2020 r. w sprawie zadań dla struktur PZD związanych z wdrożeniem w ROD zmienionych zasad gospodarowania odpadami komunalnymi.
W dniu 9 czerwca 2020 r. Krajowa Rada PZD podjęła uchwałę nr 7/III/2020 w sprawie obowiązujących zasad gospodarowania odpadami komunalnymi na terenie ROD. W uchwale tej na podstawie dokonanego badania sytuacji „śmieciowej” w ROD, wyznaczyła zadania dla zarządów ROD, kolegiów prezesów, Okręgów PZD oraz Krajowego Zarządu PZD związane z wdrożeniem w ROD zmienionych zasad gospodarowania odpadami komunalnymi, wynikającymi z ustawy z dnia 19.07.2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Komunikat Krajowego Zarządu PZD w sprawie realizacji Programu Budowy Siedzib.
Krajowy Zarząd PZD na posiedzeniu w dniu 3.06.2020 r. przyjął sprawozdanie z realizacji Programu Budowy Siedzib dla zarządów ROD.
Krajowy Zarząd PZD stwierdza, że pomimo trwania Programu od niemal 3 lat nadal nie został on zrealizowany w dostatecznym stopniu. Ponad połowa ROD objętych Programem (553) wciąż nie ma siedziby zarządu, zaś te, które zdecydowały się na jej pozyskanie w większości uczyniły to poprzez wynajem biura. Jedynie 14% ogrodów zdecydowało o budowie obiektu na terenie ROD.
Informacja z posiedzenia Krajowego Zarządu PZD
W dniu 3 czerwca 2020 r. w trwającej niewiele ponad pół roku kadencji odbyło się XIX posiedzenie Krajowego Zarządu PZD. Posiedzeniu przewodniczył Prezes PZD Pan Eugeniusz Kondracki, a ponadto posiedzenie odbyło się z udziałem Przewodniczącej Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD – Pani Marii Fojt. Po raz kolejny prace Krajowego Zarządu PZD prowadzone były w trybie online z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. Posiedzenie poświęcone było przygotowaniu i przyjęciu tematyki najbliższego posiedzenia Krajowej Rady PZD oraz bieżącym sprawom Związku. Planowane od długiego czasu posiedzenie Krajowej Rady PZD nie odbyło się dotychczas ze względu na sytuację epidemiczną i obowiązujący zakaz zgromadzeń oraz związane z tym ryzyka i utrudnienia w przemieszczaniu się na terenie kraju. Krajowy Zarząd PZD zdecydował ostatecznie, że posiedzenie Krajowej Rady PZD nie może być dłużej odkładane i po raz pierwszy w historii PZD odbędzie się z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. Posiedzenie zostało zaplanowane i zwołane na dzień 9 czerwca 2020 r.
Krajowy Zarząd liberalizuje rygory działania ROD i struktur Związku
W dniu 3 czerwca br. Krajowy Zarząd PZD przyjął nową uchwałę nr 143/2020 w sprawie szczególnych zasad funkcjonowania struktur PZD w związku z ogłoszonym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanem epidemii. Choć projekt ten został opracowany na bazie dotychczasowej – uchylonej - uchwały nr 71/2020, to wprowadza szereg istotnych zmian wynikających przede wszystkim ze zliberalizowania nakazów i ograniczeń wprowadzonych przez Radę Ministrów. Projekt zatem dostosowuje zasady funkcjonowania struktur Związku, a zwłaszcza ROD, do obecnych obostrzeń, zachowując szereg dotychczasowych regulacji, które pozostają aktualne. Na szczególną uwagę zasługują w szczególności rozwiązania dotyczące odbywania posiedzeń organów PZD, a także zasady funkcjonowania i korzystania z terenów ROD.
Uchwała KZ PZD 120/2020 – „odmrażanie” walnych zebrań i konferencji delegatów w mniejszych ROD.
W związku ze znoszeniem rządowych ograniczeń w zakresie zgromadzeń, KZ PZD upoważnił zarządy ROD do organizacji walnych zebrań (WZ). Z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne, KZ uznał, że konieczne jest zachowanie ostrożności. Dlatego na razie poluzowanie obejmuje najmniejsze ROD, gdzie na walnym (lub konferencji delegatów) będzie maksymalnie do 100 członków PZD. Zalecono też egzekwowanie zabezpieczeń, m.in. 1,5 m odległości pomiędzy uczestnikami, maseczki itp.
KOMUNIKAT KRAJOWEGO ZARZĄDU POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW Z DNIA 21 MAJA 2020 R. W SPRAWIE WZMOŻONEGO ZAPOTRZEBOWANIA NA DZIAŁKI W RODZINNYCH OGRODACH DZIAŁKOWYCH Od wybuchu pandemii w Polsce, Krajowy Zarząd PZD obserwuje coraz większe zapotrzebowanie na działki w rodzinnych ogrodach działkowych. Zamknięcie społeczeństwa w ich mieszkaniach, spowodowało poszukiwanie alternatywnych możliwości spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, ale z zachowaniem reżimu sanitarnego. Sytuacja ekonomiczna wielu osób nie pozwala na zakup własnej działki, dlatego też znaczna część mieszkańców bloków zwróciła się w stronę ogrodów działkowych, przez co przeżywają one swoisty boom. |
KOMUNIKAT Krajowego Zarządu PZD z dnia 30 kwietnia 2020 r. w sprawie zmiany ograniczeń w dostępie do terenów ROD W związku z trwającym stanem epidemii w dalszym ciągu ogromne znaczenie ma ograniczenie bezpośrednich kontaktów międzyludzkich. Dlatego też Krajowy Zarząd PZD uznał za konieczne przedłużenie ograniczeń w dostępie do terenów. Jednak kierując się uwagami zgłaszanymi z ROD oraz zmianami w przepisach powszechnie obowiązujących, dotychczasowe ograniczenia zostały skorygowane. Obecnie dostęp do ROD reguluje uchwała nr 107/2020 Krajowego Zarządu PZD z dnia 29 kwietnia 2020 r. w sprawie wprowadzenia czasowych ograniczeń w korzystaniu z działek w ROD i dostępu do terenów i infrastruktury ROD. Stanowisko Krajowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w sprawie ograniczania strat wody w rodzinnych ogrodach działkowych Na terenie całego kraju występuje pogłębiający się stan zagrożenia suszą hydrologiczną. Mamy do czynienia z okresem obniżonych zasobów wód powierzchniowych w stosunku do przeciętnych pomiarów wieloletnich. Susza hydrologiczna następuje w wyniku długotrwałej suszy atmosferycznej i rolniczej. Pogorszenie bilansu wodnego kraju, ma daleko idące konsekwencje zarówno środowiskowe, jak i ekonomiczne. Biorąc pod uwagę fakt, że tereny rodzinnych ogrodów działkowych zajmują ponad 40 tyś. ha powierzchni kraju, zieleń działkowa może stanowić swoisty rezerwuar małej retencji wodnej. Dlatego Krajowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców uważa, że w ochronę zasobów wodnych powinni włączyć się wszyscy działkowcy. W tym celu należy podejmować działania ograniczające straty, wynikające z wyparowania wody z powierzchni gleby. |